Неінфекційні захворювання

  • Щорічно від неінфекційних захворювань (НІЗ) помирає 38 мільйонів чоловік.
  • Близько 75% - 28 мільйонів випадків смерті від НІЗ відбувається в країнах з низьким і середнім рівнем доходу.
  • 16 мільйонів людей, які вмирають від НІЗ, входять до вікової групи до 70 років. 82% цих випадків передчасної смерті відбувається в країнах з низьким і середнім рівнем доходу.
  • Серцево-судинні захворювання призводять до більшості випадків смерті від НІЗ - щорічно від них помирає 17,5 мільйонів чоловік. За ними йдуть онкологічні захворювання (8,2 мільйона), респіраторні хвороби (4 мільйони) та діабет (1,5 мільйони. (1)
  • На ці 4 групи хвороб доводиться приблизно 82% всіх випадків смерті від НІЗ.
  • Вживання тютюну, недостатня фізична активність, шкідливе вживання алкоголю та нездорове харчування збільшують ризик захворювання і смерті від НІЗ.
ОГЛЯД

Неінфекційні захворювання (НІЗ), відомі також як хронічні хвороби, не передаються від людини людині. Вони мають довгострокову тривалість і, як правило, повільно прогресують. Чотирма основними типами неінфекційних захворювань є серцево-судинні хвороби (такі, як інфаркт і інсульт), онкологічні захворювання, хронічні респіраторні хвороби (такі, як хронічна обструктивна хвороба легенів і астма) та діабет.

НІЗ вже зараз непропорційно вражають країни з низьким і середнім рівнем доходу, де відбувається біля 75% всіх випадків смерті від НІЗ, тобто 28 мільйонів.

ХТО ПІДДАЄТЬСЯ РИЗИКУ ТАКИХ ЗАХВОРЮВАНЬ?

НІЗ поширені в усіх вікових групах і усіх регіонах. Ці захворювання часто зв'язують з літніми віковими групами, але фактичні дані свідчать про те, що 16 мільйонів людей, які вмирають від НІЗ, входять до склада вікової групи до 70 років. 82% цих випадків передчасної смерті відбувається в країнах з низьким і середнім рівнем доходу.

Діти, дорослі та літні люди - всі вразливі перед чинниками ризику, які сприяють розвитку неінфекційних захворювань, такими, як нездорове харчування, недостатня фізична активність, дія тютюнового диму або шкідливе вживання алкоголю.

На розвиток цих захворювань впливають такі чинники, як старіння, швидка незапланована урбанізація та глобалізація нездорового способу життя. Наприклад, глобалізація такого феномену, як нездорове харчування, може проявлятися у окремих людей у вигляді підвищеного кров'яного тиску, підвищеного вмісту глюкози в крові, підвищеного рівня ліпідів в крові, зайвої ваги та ожиріння. Ці стани називаються проміжними чинниками ризику, які можуть призводити до розвитку серцево-судинного захворювання.

ЧИННИКИ РИЗИКУ

Змінювані поведінкові чинники ризику

  1. Вживання тютюну, недостатня фізична активність, нездорове живлення та шкідливе вживання алкоголю підвищують ризик розвитку НІЗ.
  2. Щорічно тютюн призводить майже до 6 мільйонів випадків смерті (включаючи дію вторинного тютюнового диму) та за прогнозами, це число зросте до 2030 року до 8 мільйонів випадків.
  3. Близько 3,2 мільйонів щорічних випадків смерті можуть бути пов'язані з недостатньою фізичною активністю. (1)
  4. Половина з 3,3 мільйонів щорічних випадків смерті від шкідливого вживання алкоголю відбувається в результаті НІЗ.1
  5. 1,7 мільйона щорічних випадків смерті від серцево-судинних причин в 2010 році зв'язувалися з надмірним споживанням солі/натрію. (2)

Метаболічні/фізіологічні чинники ризику

Такі форми поведінки призводять до чотирьох метаболічних/фізіологічних змін, що підвищують ризик розвитку НІЗ, таким, як підвищений кров'яний тиск, зайва вага/ожиріння, гіперглікемія (високі рівні глюкози в крові) та гіперліпідемія (високі рівні жиру в крові).

З точки зору обумовленого числа випадків смерті основним чинником ризику розвитку НІЗ в глобальних масштабах є підвищений кров'яний тиск (з ним пов'язано 18% глобальних випадків смерті). За ним йдуть зайва вага та ожиріння, а також підвищений вміст глюкози в крові. У країнах з низьким і середнім рівнем доходу спостерігається найшвидше зростання числа дітей раннього віку із зайвою вагою.

ПРОФІЛАКТИКА НІЗ І БОРОТЬБА З НИМИ

Для зменшення впиву НІЗ на людей і суспільство потрібен усебічний підхід, що вимагає спільної роботи всіх секторів, включаючи охорону здоров'я, фінанси, міжнародні відносини, освіту, сільське господарство, планування та інші, з метою зменшення ризиків, пов'язаних з НІЗ, а також для проведення заходів з профілактики та боротьби з ними.

Одним з найважливіших способів зменшення тягаря НІЗ є спрямування зусиль на зменшення чинників ризику, пов'язаних з цими хворобами. Існують недорогі способи зменшення поширених змінюваних чинників ризику (в основному, вживання тютюну, нездорового харчування та недостатньої фізичної активності, а також шкідливого вживання алкоголю) та картографування епідемії НІЗ і чинників ризику їх розвитку.

Іншими способами зменшення тягаря НІЗ є основні високоефективні заходи зі зміцнення раннього виявлення та своєчасного лікування захворювань, які можуть проводитися в рамках первинної медико-санітарної допомоги. Фактичні дані свідчать про те, що такі заходи є відмінними економічними інвестиціями, тому що вони, при їх своєчасному проведенні, можуть зменшувати необхідність в дорожчому лікуванні.

Найбільшого ефекту можна досягти шляхом розробки громадської політики, спрямованої на зміцнення здоров'я, яка стимулює профілактику НІЗ і боротьбу з ними та переорієнтовує системи охорони здоров'я на задоволення потреб людей з такими захворюваннями.

Країни з нижчим рівнем доходу, як правило, мають менший потенціал для профілактики НІЗ і боротьби з ними.

Вірогідність того, що країни з високим рівнем доходу мають служби в області НІЗ, на які поширюється медичне страхування, в 4 рази вища за аналогічний показник в країнах з низьким рівнем доходу. Маловірогідно, що країни з неналежним медичним страхуванням зможуть забезпечити загальний доступ до основних заходів з боротьби з НІЗ.

/Files/images/737-1024.jpg/Files/images/727-1024 (1).jpg/Files/images/727-1024.jpg/Files/images/1024-1024.png/Files/images/607-854-max.png/Files/images/1024-1024 (1).png

Кiлькiсть переглядiв: 79

Фотогалерея

Чернігівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

вулиця Бабенка,
будинок №9, поштовий індекс 71202, Запорізька область, смт Чернігівка, Україна.

Дата останньої зміни 01 Квітня 2024

Цей сайт безкоштовний!